1920-53.jpgSee how much food and groceries cost in the 20's? Can you believe it???? Go to Wegman's, Giant, or Shop-Rite and compare prices.

cart.jpg



Bacon 1 lb. 47¢ 1925

Beef Rib Roast1 lb 39¢ 1926 New York

Bread 1 lb. 12¢ 1920

Butter 1 lb. 70¢ 1920

Cabbage 1 lb. 2¢ 1920 WI

Carmel Wafers (1lb.) 36¢ 1924 WI

Cheese I lb. 38¢ 1926 New York

Chicken 1 lb. 39¢ 1925 New York

Codfish 1 lb. 29¢ 1924 WI

Coffee 1 lb. 47¢ 1920

Cornmeal 1 lb. 7¢ 1925 New York

Eggs 1 Doz. 47¢ 1920 WI

Fancy Lake Trout 1 lb. 22¢ 1920 WI

Flour 5 lbs. 41¢ 1920

Lemons 6 15¢ 1920 WI

Lettuce 3 Heads 25¢ 1924 WI

Macaroni 3 lbs 25¢ 1924 WI

Milk ½ Gal. 33¢ 1920

Navy Beans 1 lb. 10¢ 1926 New York

Norwegian Sardines in Olive Oil 15¢ 1924 WI

Oranges 6 25¢ 1920 WI

Oranges 1 Doz.63¢ 1920

Peaches 1 lb. 17¢ 1924 WI

Pineapple Sunbeam 40¢ 1924 WI

Potatoes 10 lbs. 63¢ 1920

Prunes 1 lb. 3¢ 1920 WI

Pure Lard 5 lbs. $1.20 1920 WI

Round Steak 1 lb.40¢ 1920

Round Beef Steak 1 lb. 36¢ 1926 Chicago

Sugar 5 lbs. 97¢ 1920

Watermelon 1 lb. 2¢ 1920 WI